Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
«Держава повинна комплексно вирішувати проблеми судової гілки влади, забезпечуючи громадянам доступ до правосуддя», - суддя Руслан Арсірій
На цьому днями наголосив суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Руслан Арсірій під час прямого ефіру на радіо «Голос Столиці», де він разом із суддею Оболонського районного суду міста Києва Тарасом Андрейчуком роз’яснили слухачам особливості правового спору та можливості його досудового вирішення. Разом з тим, відповідаючи на запитання ведучого та слухачів програми, судді торкнулись багатьох актуальних на сьогодні питань, а саме – довіри до суду, фінансового забезпечення суддів та нещодавнього звільнення Парламентом понад 500 суддів.
“Місцеві адміністративні та загальні суди – це ті ланки судочинства, до яких найчастіше звертаються громадяни. Саме в цих судах вирішуються конфлікти на підставі наявних у громадянина прав та факту їх незабезпечення з боку інших осіб чи органів влади. Наприклад, якщо громадянин має право на пенсію, то відповідний державний орган зобов’язаний йому її нараховувати та виплачувати. Якщо цього не відбувається, громадянин повинен визначити, який саме орган зобов’язаний виплачувати йому пенсію, з’ясувати причину не виплати і тоді вже звертатись до суду. Так і виникає правовий спір”, - пояснив Руслан Арсірій. “Якщо розглядати болюче для багатьох українців питання підвищення тарифів на гарячу воду та опалення, то варто зазначити наступне. Тарифи затверджуються певним нормативним актом державного органу. І якщо ці тарифи застосовуються до громадянина, а він з ними не згоден, то він може звернутись до суду і оскаржити цей нормативний акт, але лише з огляду на порушення його особистих прав”, - продовжив суддя.
Також він зазначив, що у кожного громадянина є невід’ємні права, які зафіксовані у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, права
визначені Конституцією України, Законами України. “Тому, керуючись зазначеними документами, громадянин, перш за все, може сам визначити, чи дійсно він має те чи інше право. Такий аналіз дозволить уникнути багатьох спорів ще до суду”, - зауважив Руслан Арсірій.
Продовжуючи цю тему, суддя Тарас Андрейчук зазначив, що лише спір, який буде ґрунтуватись на застосуванні норми права буде правовим. “Разом з тим, і не кожен правовий спір може стати судовим спором. Таким спором є лише, той, що переданий на розгляд суду”. Окремо законник зупинився на проблемі позасудового врегулювання спорів. “Ефективними механізмами альтернативного (позасудового) врегулювання правового спору є переговори, медіація, арбітраж (третейський суд). На жаль, в Україні позасудове врегулювання спорів залишається не надто популярним. Найкраще в досудовому порядку вирішення спору можуть допомогти професійні юристи. Фахові правознавці можуть з великою долею ймовірності спрогнозувати рішення, яке у випадку звернення до суду, отримають сторони та вказати на можливі шляхи вирішення проблеми без такого звернення”, - пояснив Тарас Андрейчук. Він також зауважив, що до 30 вересня цього року діє така норма Конституції України (ст. 124), яка визначає абсолютну юрисдикцію суду над всіма правовідносинами. Таким чином, цією нормою було заборонено встановлення обов’язкового досудового порядку вирішення спорів. “2 червня, із внесенням змін до Основного Закону в частині правосуддя, законом може бути передбачено обов’язковий досудовий порядок спору, що, на мою думку, є досить позитивним аспектом. Це дозволить зекономити кошти і час громадян, та, в деякій мірі, зменшить навантаження на суди”, - підсумував суддя Оболонського районного суду міста Києва.
У другій частині прямого ефіру судді відповіли на ряд запитань ведучого та слухачів програми. Коментуючи звільнення понад 500 суддів, за яке днями проголосував Парламент, Руслан Арсірій зауважив, що на разі у невизначеному становищі залишається ще понад 1500 суддів. “Мова йде про тих суддів, у яких закінчився 5-річний термін повноважень. В Окружному адміністративному суді міста Києва, наприклад, за штатом працює 51 суддя, однак мають право здійснювати правосуддя лише 16 з них”, - зазначив суддя Руслан Арсірій. Його доповнив колега Тарас Андрейчук та повідомив, що четверо суддів Оболонського районного суду міста Києва на сьогодні також залишаються без повноважень. “Парламент протиправно не вирішує питання стосовно обрання цих суддів, незважаючи на те, що вони подали всі необхідні документи та отримали рекомендацію на обрання безстроково. 69 з них підтвердили можливість здійснювати правосуддя шляхом проходження кваліфікаційного оцінювання відповідно до Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд”, прийнятого для задоволення запиту суспільства на очищення судової системи від некваліфікованих та недоброчесних служителів Феміди”.
На думку Руслана Арсірія, держава повинна комплексно вирішувати наявні проблеми в системі, не останнє місце серед яких на сьогодні займає питання продовження повноважень суддів – “п’ятирічок”. “Лише в такий спосіб буде забезпечено доступ кожного громадянина до судочинства та реалізовано принцип справедливого правосуддя, передбаченого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод”, - підсумував суддя Руслан Арсірій.
Прес-служба Оболонського районного суду міста Києва