Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
КонсультаціяМіністраюстиціїУкраїни: перевагиофіційногопрацевлаштування.
Пане Міністре! Я працював столяром на підприємствімайжепівроку, отримував “наручно” зарплату, але, як з’ясувалося, офіційно мене ніхто не оформив. Про всіобов’язковіпроцедури при влаштуванні на роботу я дізнавсявжепотім, післяінциденту. Як мені бути тепер?
В’ячеслав Мурований
Офіційнепрацевлаштуванняпрацівника - гарантованеКонституцієюУкраїни право на працю, реалізоване шляхом укладання трудового договору.
При укладенні трудового договору існуютьпевнівимоги до йогоформи: трудовийдоговірукладається, як правило, в письмовійформі. Додержанняписьмовоїформи є обов'язковим, зокрема у випадках, коли на цьомунаполягаєпрацівник.
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чирозпорядженнямвласникаабоуповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчоївлади з питаньзабезпеченняформування та реалізаціїдержавноїполітики з адмініструванняєдиноговнеску на загальнообов'язковедержавнесоціальнестрахування про прийняттяпрацівника на роботу.
Самедотриманняписьмовоїформи трудового договору при працевлаштуваннідаєпрацівникуможливістьздійснюватизахистсвоїхтрудових прав в разіневиплатиабозатримки у виплатізаробітної плати, а такожіншихпорушеннях трудового законодавства з боку роботодавця.
Щорозумієтьсяпід нелегальнимпрацевлаштуванням?
Нелегальнимпрацевлаштуваннямслідвважатинайманняпрацівника на роботу без офіційногопрацевлаштування, тобто без укладання трудового договору.
Яка наступаєвідповідальність за використаннянайманоїпраці без укладення трудового договору?
Юридичні та фізичні особи - підприємці, яківикористовуютьнайманупрацю, несутьвідповідальність у разі:
У такому випадку на роботодавцянакладається штраф у тридцятикратномурозмірімінімальноїзаробітної плати, встановленої законом на момент виявленняпорушення, а це на сьогодніскладає125 190 грн, за кожного працівника, щодоякогоскоєнопорушення.
Також за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) встановленоадміністративнувідповідальність, щотягне за собою накладення штрафу на посадовихосібпідприємств, установ і організаційнезалежновідформивласності, фізичнихосіб - підприємців, яківикористовуютьнайманупрацю, відп’ятисот до однієїтисячінеоподатковуванихмінімумівдоходівгромадян.
Крім того, за грубепорушеннязаконодавства про працювстановленотакожкримінальнувідповідальність, зокрема, за:
Такідіїкараються:
Якіособливостівідповідальностіроботодавцявідносноокремихкатегорійнайманихпрацівників?
У випадку, коли роботодавецьпорушуєнормизаконодавства в частині працевлаштуваннящодонеповнолітнього, вагітноїжінки, одинокого батька, матеріабо особи, яка їхзамінює і виховуєдитинувіком до 14 роківабодитину з інвалідністю, карається:
Кудиможназвернутись за захистомсвоїх прав?
У разіякщороботодавецьвикористовуєнайманупрацю особи, допускаєїї до робочогомісця, однаквідмовляєтьсяукластитрудовийдоговір, з цимпитаннямнеобхіднозвернутись
до:
Для встановлення факту трудовихвідносин в судовому порядку, рекомендовано матидокази, якіпідтверджують факт того, щопрацівникдійснопрацював на користьроботодавця - цеможуть бути будь-якіписьмові, фото -, відео -, аудіодокази, показисвідків. В разізадоволення позову, роботодавець буде зобов’язанийоформититрудовівідносини та зробити записи до трудової книжки.
Хочу застерегтинайманихпрацівників, якісвідомойдуть на роботу без офіційногопрацевлаштування. Пам’ятайте, неофіційнепрацевлаштування та отриманнязаробітної плати у «конверті» позбавляють Вас гарантованого права на захист з боку держави у тому числі, права на отриманняжитловихсубсидій, державноїсоціальноїдопомогималозабезпеченимсім'ям, права на пенсійнезабезпечення та матеріальнезабезпечення у зв’язку з тимчасовоювтратоюпрацездатності у разівідсутності страхового стажу.
У свою чергу, Мін’юстдолучився до заходів щододетінізації ринку праці. Завдякиспівпраці з Державною службою України з питаньпрацізісвого боку ми посилюємо контроль за офіційнимоформленнямтрудовихвідносин, насамперед, особами, якімаютьмайновізобов’язання за рішенням суду, у тому числізаборгованістьзісплатиаліментів.
Кудизвертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?
Якщо у вас залишилисьпитання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системибезоплатноїправовоїдопомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро наданнябезоплатноїправовоїдопомоги по всійкраїніви можете отриматиюридичнуконсультацію та правовийзахист.