flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Консультація Міністра юстиції України

23 квітня 2019, 15:56

Консультація Міністра юстиції України:

аліменти після повноліття

Шановний Павле Дмитровичу! Маю до Вас питання. В мене - донька, якій зовсім скоро виповниться 18 років, вона навчається на першому курсі в університеті. Її батько справно платить аліменти,  але запевняє, що коли їй виповниться 18ть, припинить платити. Чи може донька розраховувати на його підтримку у продовж навчання?

 

Хтомає право на утримання?

Українськимзаконодавствомпередбачено, якщоповнолітні дочка, синпродовжуютьнавчання  (незалежновідформи) і у зв'язку з цимпотребуютьматеріальноїдопомоги, батьки зобов'язаніутримуватиїх до досягнення 23 років за умови, що вони можутьнадаватиматеріальнудопомогу.

 

Яким чином стягуютьсякошти на утримання?

Аліменти на утриманняповнолітніх дочки абосина, якіпродовжуютьнавчання, можутьвиплачуватись у добровільномуабо судовому порядку.  Існують два способисплатиаліментів у добровільно порядку:

Перший: батьки укладаютьміж собою договірпросплатуаліментів на дитину, у якомувизначаютьсярозмір та строки виплати. Якщорозміраліментіввизначено у твердійгрошовійсумі, до договору необхідновключатиумови про індексацію, якщоплатник і одержувачаліментів не домовилися про інше.

Договірукладається у письмовійформі та підлягаєнотаріальномупосвідченню. 

Другий: один ізбатьків  може подати за місцемсвоєїроботизаяву про відрахуванняаліментів на дитину у розмірі та на строк, яківизначені у ційзаяві. Однактаказаяваможе бути ним відкликана.

 

Хто може звернутись до суду?

До суду можутьзвернутися  той з батьків, з ким проживаєдитина,  абобезпосередньо дочка абосин, якіпродовжуютьнавчання. Позовназаява про стягненняаліментівподається  домісцевогосуду за зареєстрованиммісцемпроживаннямабоперебуваннямвідповідачачипозивача.


Якідокументинеобхідні?

До суду подається, зокрема:

  • позовназаява;
  • копія паспорта (позивача та дитини);
  • копіясвідоцтвааборішення суду про розірванняшлюбу;
  • копіясвідоцтва про народженнядитини;
  • довідка з навчального закладу про те, щодитинаперебуває на навчанні;
  • довідка про заробітну плату одного з батьків, з якогопередбачаєтьсястягненняаліментів (за наявності)

При звернені до суду ізпозовом про стягненняаліментів, позивач  звільняєтьсявідсплати судового збору.  

 

Яким може бути розмір аліментів?

Суд визначаєрозміраліментів на повнолітніх дочку, сина у твердійгрошовійсумі і (або) у частцівідзаробітку (доходу) платникааліментів з урахуванням:

  • стануздоров'я та матеріального становища дитини та платникааліментів;
  • наявності у платникааліментівіншихдітей, непрацездатнихчоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • іншихобставин, щомаютьістотнезначення.

      Водночас суд не обмежуєтьсярозміромзаробітку (доходу) платникааліментів у разівстановленнянаявності у ньоговитрат, щоперевищуютьйогозаробіток (дохід), і щодояких таким платникомаліментів не доведено джерелопоходженнякоштів для їх оплати.

 

Чи можна змінити  розмір аліментів?

Так, згодомрозміраліментівможе бути зменшеноабозбільшено за рішенням суду. Цезалежитьвідзміниматеріальногоабосімейного стану, погіршенняабополіпшенняздоров'япозивачаабовідповідача.

 

Коли припиняється  право на утримання?

Право на утриманняповнолітніх дочки, синаприпиняється у разіприпинення ними навчання. Разом з тимпоновленнянавчання, за умовинедосягнення 23-річного віку,  дозволяєзвернутися з новимпозовом до суду про стягненняаліментів.

 

Яка відповідальність за прострочення сплати аліментів?

При виникненнізаборгованості з вини особи, яка зобов’язанасплачуватиаліменти за рішенням суду або за домовленістюміж батьками, одержувачаліментівмає право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суминесплаченихаліментів за кожен день простроченнявід дня простроченнясплатиаліментів до дня їхповногопогашенняабо до дня ухвалення судом рішення про стягненняпені, але не більше 100 % заборгованості.


Принагідно хочу нагадати, щозавдякиініціативіМіністерстваюстиціїУкраїнибулоприйнятопакетизаконів#ЧужихДітейНеБуває, якимипередбачено ряд обмежувальнихзаходів та фінансовихсанкцій, якізастосовуються до «горе» батьків.

Згідно з ними, якщо особа заборгувалааліментидитиніпонад 4 місяці (понад 3 місяці у разі, якщодитина є тяжкохвороюабодитиною з інвалідністю), державнийабоприватнийвиконавецьвиносить постанову про застосуванняобмеження до боржникащодо  виїзду за кордон, керуваннятранспортнимизасобами, користуваннязброєю та полювання. Разом з цим, особа включається до «ганебного» списку Єдиногореєструборжників. Далі, якщозаборгованість по сплатіаліментівскладаєпонад 1 рік, боржникудоведетьсясплатити штраф у розмірівід 20 до 50 % відсумизаборгованості.


ОкремоМін’юстспівпрацює з Державною службою з питаньпраці та Державною службою зайнятостізадлявлаштуваннябезробітних,стосовноякихвідкритевиконавчевпровадження по стягненнюаліментів.Результатспівпраці - майже 500 працевлаштованихборжників. Таким чином, боржникимаютьможливістьдобровільносплачуватикошти на утриманнясвоїхдітей.  


Кудизвертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишилисьпитання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системибезоплатноїправовоїдопомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро наданнябезоплатноїправовоїдопомоги по всійкраїніви можете отриматиюридичнуконсультацію та правовийзахист.