Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Коли кохання закінчується... Як після розлучення розділити майно?
Колизакоханіукладаютьшлюб, мало хтозадумується про негативнінаслідки. Емоції та коханняпереповнюють, та й про майновісправи перед шлюбомговоритиякось не прийнято, навіть соромно. Якщо, наприклад, наречена або наречений починаєрозмову за шлюбнийдоговір, то особу тут же звинувачують в меркантильностіпоглядів, аджекохання на першомумісці. Дівчатазазвичайможутьпочути на це: то ти через грошізі мною? А нареченогочекає: ми ще не одружились, а тивжеділишмайно? На цьому, на жаль, розмова про майновіпитаннязакінчується. Звісно, кожнасім’ябажаєпрожити мирно та довго, але ситуації у життібуваютьрізні. Якщо справа дійшла до розлучення, не всізвертаються до суду чи адвоката. Коли, наприклад, немаєшлюбного договору, але подружжядосягаєдіалогу, то майнорозподіляється мирно. Але якщонемає договору, а згодидійти не вдалось, то як бути? Кожнаріч, набута за час шлюбу, крім речей індивідуальногокористування, є об'єктом права спільноїсумісноївласностіподружжя. Тож, у випадкурозлученнямайноможе бути поділене у судовому порядку. Розподіл майна при розлученні – цескладнийпроцес, де переважаютьнегативніемоції і зазвичайвінмаєбагатонюансів. В українськомузаконодавствівсіпитання, пов'язані з розділомспільно нажитого майна, регулюються нормами Сімейного кодексу України. Ним передбачено, щомайноможеперебувати у власностіоднієї особи повністюабодекількохосібодночасно. Майноподружжяможе бути двохвидів: особиста приватна власність і спільнасуміснавласність. Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України, майном, що є особистою приватною власністюдружини, чоловіка є:
Якщо у придбання майна вкладені, крімспільнихкоштів, і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьомумайні, відповідно до розмірувнеску, є йогоособистою приватною власністю.
Статтею 60 Сімейного кодексу Українивизначенопоняттяспільноїсумісноївласності. Спільнасуміснавласність – цемайно, набутеподружжям за час шлюбу, належитьдружині та чоловікові на правіспільноїсумісноївласностінезалежновід того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, веденнядомашньогогосподарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійногозаробітку (доходу).
Вважається, щокожнаріч, набута за час шлюбу, крім речей індивідуальногокористування, є об'єктом права спільноїсумісноївласностіподружжя.
Розірванняшлюбу не припиняє права спільноїсумісноївласності на майно, набуте за час шлюбу. Розпоряджання таким майномздійснюєтьсяспіввласникамивиключно за взаємноюзгодою.
Статтею 69 Сімейного кодексу Українивизначено право подружжя на поділ майна, що є об'єктом права спільноїсумісноївласностіподружжя.
Розподілитиспільнонажитемайно при розлученніможнадвома способами:
договірним і судовим.
Договірний – за документальною згодою. Договір про поділжитловогобудинку, квартири, іншогонерухомого майна, а також про виділнерухомого майна дружині, чоловіковізі складу усього майна подружжямає бути нотаріальнопосвідчений.
Судовийспірможе бути вирішений судом. При цьому суд бере до увагиінтересидружини, чоловіка, дітей та іншіобставини, щомаютьістотнезначення.
Для вирішення спору у судовому порядку перше, щопотрібнозробити – цескластипозовнузаяву та підготувати пакет документів для суду.
Позовназаявамаєміститинаступнідані:
Перед подачею позову бажано, щобсторониініціювалиоцінкуоскарженого майна. Цедопоможерозрахувати суму судового збору, а також правильно та справедливо провести поділ.
Також до позовної заяви необхіднододати:
Обов’язковопотрібнопам’ятати, щопозовнадавність не застосовується до вимог про поділспільноїсумісноївласностіподружжя, якщошлюбміж ними не розірвано.
З позовом такого роду необхіднозвертатись до суду за місцемрозташування самого майна абойогоосновноїчастини. Якщо, наприклад, є три квартири у трьохрізнихмістах, то позовподаємо за місцемзнаходженнянайбільшцінного майна. Аналогічнопотрібнодіяти, коли нерухомемайнознаходиться у різних районах одного міста. Якщо не дотримуватисьцих правил, суд повернезаяву. Але це не перешкоджає повторному зверненню.
Післярозірванняшлюбу у Вас є три роки на подачу позовної заяви.
Позовнадавністьобчислюєтьсявід дня, коли один ізспіввласниківдізнавсяабомігдізнатися про порушеннясвого права власності.
При поділі майна суд враховує, з ким ізподружжязалишаютьсяпроживатидіти та якийрозміраліментівсплачуєтьсяіншимізподружжя на їхнєутримання. Оцінившивказаніобставини, зокрема, достатність таких коштів, суд можезбільшитичастку одного з подружжя.
Вартопам’ятати, що право власностібатьків і дітейніякміж собою не пов’язано. За час спільногопроживаннядіти не набувають права власності на нажитесім’єюмайно.
Отже, розлучення – прикрий, болісний, емоційний і спірнийпроцес для подружжя. Але йогоможназробитиспокійнішим, якщоподумати про можливіпроблеми з розподілом майна завчасно та , наприклад, укластидоговір. Все ж таки мало хто в Українізвертається за правовимипорадами на етапіукладенняшлюбу. Черги на послугиправниківзростаютьтоді, коли родиннийзатишокпомирає та настаєетапрозлучення. Всьогоблизько 2% українських пар укладаютьшлюбні договори. Оскількишлюбний контракт головним чином регулюємайновіпитання, вартопам'ятати, що за загальними правилами все майно, яке нажите у шлюбі, вважаєтьсявласністю пари. Але в контрактіможнапрописатимайно, на яке не поширюватиметьсяце правило. Якимби не булосильнимкохання у день весілля, ніхто не застрахованийвіджиттєвихзмін.
Станіслав Куценко, керівник столичної юстиції